آیا بهترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر قبلاً کارآفرین بوده‌اند؟

 

دیدگاه معمول این است که شایسته ترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر‌ قبلاً بنیانگذار استارتاپ بوده‌اند . 


برای بررسی وجود ارتباط دربین تجربه‌ی گذشته ایجاد اشتغال و منزلت یک سرمایه گذار خطرپذیر , داده‌های لیست 100 رتبه‌ی برتر سرمایه‌گذاران خطرپذیر امریکا از CB Insights استخراج شده و مورد بررسی قرار گرفت . بررسی ها نشان بخشید که هیچ رابطه‌ای دربین تجربه‌ی قبل ایجاد اشتغال و رتبه‌ی یک سرمایه‌گذار خطرپذیر نیست . 


همان‌طور که در نمودار ذیل می بینید داده‌ها نشان می دهند که بنیانگذاران لزوماً شایسته ترین سرمایه‌گذاران نیستند و رتبه‌ی 100 سرمایه‌گذار خطرپذیر برتر هیچ رابطه‌ای با سابقه‌ی بنیان‌گذار بودنشان ندارد . 


بیشتر بخوانید: ایده های خلاقانهجذاب این‌جاست که هیچ ارتباطی هم میان تعداد سال‌های تجربه‌ی یک شخص تحت عنوان سرمایه‌گذار خطرپذیر و رتبه‌اش نیست . 


سرمایه‌گذارانی که بنیان‌گذار نبوده‌اند بر رتبه‌بندی‌ها غالبند . از در میان 100 سرمایه گذار خطرپذیر , 38 نفر قبلاً بنیان‌گذار یا این که هم‌بنیان‌گذار یک کمپانی بوده‌اند در حالی که 62 نفرشان چنین سمتی نداشته‌اند . 


6 نفر از 10 سرمایه‌گذار برتر CB Insights قبلاً شرکتی تاسیس نکرده‌اند . دو نفر نخستین یعنی «Bill Gurely» و «Chris Sacca» هم اینگونه‌اند . 


این مسئله در امر بخش اعظمی دیگر هم درستی مینماید ; مثل John Doerr که حامی گوگل , آمازون و اینتوئیت بوده است و بدون شک از مشهورترین‌های صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است ( رتبه‌ی 84 در لیست 100 تایی ) . 


بینش متداول می گوید خوب تر است سرمایه‌گذاران خطرپذیر‌ تجربه‌ی ایجاد اشتغال داشته باشند زیرا فهم خیر از فعال‌سازی استارتاپ دارا هستند . 


در حالی که تصور می گردد کارآفرینان دیرین می توانند شایسته ترین منتور و راهنما باشند , اکثر زمان ها شاهد عکس این مسائل هستیم زیرا سرمایه‌گذارانی که قبلاً کارآفرینان موفقی بوده‌اند معتقدند راه و روش صحیح را میدانند و عملکرد مینمایند آن را به شرکت‌های پرتفولیوی خویش اجبار نمایند . 


به لحاظ می رسد اعضای هیئت مدیره‌ی شایسته ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری اشخاص کم‌ادعایی می باشند که از شایسته ترین کارآفرینان پشتیبانی مینمایند . آنان سوای این‌که دیدگاه‌های خودشان را زور نمایند اذن می دهند استارتاپ‌ها خودشان اجراکننده کارها باشند . 


مهم ترین کاری که سرمایه‌گذاران خطرپذیر‌ برتر برای تصاحب کردن نتیجه ها خوب می توانند انجام دهند جذب استارتاپ‌ها و تولید جریان عالی معاملاتی ( deal flow ) است . 


استراتژی‌های متعددی برای انجام این عمل موجود هست . Brad Feld ( رتبه‌ی 35 ) نویسنده‌ی یک وب لاگ دوستداشتنی است که با این فعالیت پروفایلش را افزایش میدهد . Josh Kopelman ( رتبه‌ی 7 ) یک شبکه‌ی حمایتی شخصی فوق‌العاده را در راند نخستین سرمایه‌گذاری تولید نموده است . Yuri Milner ( سکو ی 57 ) با ارائه‌ی پیشنهادهای ارزش‌گذاری فراتر از بازار به کارآفرینان , اسم خویش را در‌این صنعت زبانزد نموده است . 

 

همه‌ی سرمایه‌گذاران استارتاپ‌ها , راهکار جریان معاملاتی خویش را دارا‌هستند . این مسائل به‌تدریج ارتباطی به تجربه‌ی پیشین کارآفرینی‌شان دارااست . 


شاید سوال شود پس Mark Andreessen ( سکو ی 26 ) و Peter Thiel ( سکو ی 22 ) چه؟ آن ها بنیانگذارانی می باشند که تبدیل به سرمایه‌گذاران خطرپذیر‌ برتر شدند . 


صراحت دارد که کارآفرینانی که با فعال سازی کمپانی هایی زیرا «نت اسکیپ» و «پی پال» درخشیده‌اند به سبب ساز شهرتشان جریان معاملاتی خیر به دست آورده‌اند , البته این‌ها استثنا میباشند . عمده سرمایه‌گذارانی که قبلاً بنیانگذار بوده‌اند چنین شهرتی ندارند . 


بعداز تولید جریان عالی معاملاتی , قدم حیاتی بعدی برای یک سرمایه‌گذار خطرپذیر , تعیین کردن شرکت‌های مطلوب برای سرمایه‌گذاری و پشتیبانی است . چنانچه از اشخاص حاضر درین صنعت راجع به نحوه‌ی این گزینش سوال فرمایید , آنها به شما خواهند اظهار کرد که تعیین شرکت‌ها عمدتاً تابع الگوشناسی است و این قضیه از تجربیات یک سرمایه‌گذار خطرپذیر ناشی میشود تا یک کارآفرین . 


کارآفرینان متعددی بوده‌اند که تبدیل به سرمایه‌گذاران‌ فوق‌العاده‌ای شده‌اند البته تعداد متعددی هم اینچنین نبوده‌اند . تجربیات پیشین نمی‌تواند معرف کیفیت فعالیت بعدی باشد . همان‌طور که کارآفرینان فوق‌العاده شاید در پیشین گونه های مختلفی از شغل های حرفه‌ای را تجربه کرده باشند , سرمایه‌گذاران خطرپذیر‌ عالی نیز چنین‌اند . 


خوب تر است کارآفرینان برای تعیین شرکای مالی خویش تنها به رزومه‌‌ی آن ها توکل نکنند و به چیزی ورای آن اعتنا داشته باشند .

/ 0 نظر / 56 بازدید