توانایی ها و ضعف های خود را در 4 گام بشناسید


آیا می‌دانید در چه چیزی مهارت و بضاعت نیکی دارید؟ این سوالی است که ممکن است اکثری از ما مدام به آن فکر‌می کنیم . شاید در دوران بچگی و در خاطرات و کارهایی که انجام داده اید به یاد بیاورید که زمان هایی بوده که کاری را خوب تر از سایر نیز سن و سالان و چه بسا اشخاص بزرگتر از خویش انجام داده اید . این قادر است یک سرنخ حساس باشد . در واقع این خوب تر بودن و توان شما در انجام فعالیت , قیمت شمارا در آن عمل نشان داده است . 


بیشتر بخوانید ایده های خلاقانه


اهمیت آشنایی ضعف ها و توان ها 

در‌حالتی که به فعال سازی یک کسب و فعالیت نو فکر‌می‌کنید‌ , آشنایی ضعف ها و بضاعت و توان های شما تنها در‌حد دادن انرژی و یا این که احساس عالی و بد به شما اصلا مهم نیست , بلکه این سبب می شود که متوجه گردید که در کاری که انجام می دهید می‌توانید تاثیر گذار و اثر گذار باشید و یا این که نمی توانید . درین مقاله به شما امداد میکنیم که ضعف ها و بضاعت های خویش را با انجام این 4 سطح بشناسید . با ما همراه باشید . 


اولی قدم برای آشنایی توان ها و ضعف ها : دو لیست دارای اهمیت را تنظیم نمائید 

گذشته از این که برای آشنایی بضاعت خویش سعی های بیشتری فرمائید به شما توصیه می‌کنیم 30 دقیقه برای تهیه و تنظیم این دو لیست اصلی زمان بگذارید . اولی لیست در راءس هدف ها تجاری شما قرار میگیرد . اسم آن را هم میتوانید “ مهارت های ضروری برای کسب موفقیت ” بگذارید . مثلا میتوانید از مهارت های “ آشنایی بازار ” , “ گسترش بازار ” و ” گسترش و طراحی وب ” تحت عنوان مهارت های مهم مایحتاج برای موفقیت خویش اسم ببرید . شما هم میتوانید با اعتنا به انگیزه خویش مهارت های ما یحتاج خویش را تهیه و تنظیم فرمائید و در لیست قرار دهید . 


در سطح آن‌گاه ذیل مهارت هایی که در آنان بضاعت حتمی را دارید خط بکشید و کنار مواقعی که فکر‌می‌کنید‌ نیاز دارید یاد بگیرید آرم ستاره قرار دهید . برای تهیه و تنظیم لیست بعدی بایستی تماما با خودتان راست گو باشید . دو مدل توان ها و ضعف ها بخش های اساسی این لیست را تشکیل می دهند . در صورتیکه تعداد موردها ضعف ها و توان های شما بیشتر از 10 الی 15 مورد بود کارایی نمائید به سراغ آن هایی بروید که به اندازه کافی در آن‌ها مهارت ندارید . به یاد داشته باشید که‌این ضعف ها و بضاعت ها میتواند به مساله فردی و بضاعت و توان ها و ضعف های شخصیتی شما دارای ربط باشد یا این که یک مهارت فنی و اکتسابی باشد . پس از این‌که لیستی از بضاعت و توان ها و ضعف های خویش تنظیم کردید خوبتر است از دوستان عزیز , خانواده و نزدیکان خویش که با شما صمیمی خیس می باشند هم نظرخواهی فرمایید . انگیزه از تنظیم این لیست به چنگ آوردن ایده های اول و کلی در باب خودتان است . 

گام دوم : با اشخاصی که به آن‌ها اعتماد دارید کلام نمائید 

ضعف مهمی در تراز پیشین وجود داشت که‌این تراز این ضعف را پوشش میدهد . این ضعف در این زمینه است که ما در عمده مواقع یا این که زیاد خودمان را جور بالا میگیریم و یا این که گهگاه احتمال دارد مهارت های خویش را مضاعف مقام بالا در حیث بگیریم . درین سطح ما نیاز به داوری داریم تا مارا به حقیقت خودمان نزدیک خیس نماید . 


3 تا 5 نفر از اشخاصی که می شناسید و به آنان اعتماد بدون نقص دارید و آن‌ها تجربه فعالیت یا این که معاش برای بازه زمانی متعددی را با شما داشته اند تعیین فرمایید . این اشخاص بایستی رفتارها و شخصیت شمارا در حالت ها و موقعیت گوناگونی چشم باشند . این اشخاص احتمالا در معاش هر فردی نسبت های متفاوتی با شخص داشته باشند . 


مهمتر از هر چیزی این نکته است که شما بایستی عقاید آن‌ها را درباره ی خودتان پذیرش داشته باشید . از تعیین اشخاصی که مشاهده کرد زیاد مثبت یا این که منفی در امر شما دارا هستند اجتناب نمایید . کارایی فرمائید اشخاصی را تعیین فرمایید که فکر می‌کنید که شرک می‌کنید برای شما تولید کننده و اثرگذار بوده اند و چه بسا در‌حالتی که نیاز بوده باشد هنگامی از شما انتقاد های شدیدی کرده باشند . می‌توانید بدین اشخاص پیامی ارسال فرمائید و سوالاتی از آن‌ها بپرسید و از آنها بخواهید حیث خودشان را صادقانه راجع به شما اعلام نمایند . به آن‌ها درباره ی فعال سازی کسب و فعالیت خویش بگویید و برای آنها توضیح دهید که برای موفقیت نیاز دارید تا ضعف ها و بضاعت و توان های خویش را بشناسید . از آنها بخواهید حیث خویش را در خصوص بضاعت و توان هایی که شاید سبب به موفقیت شما شوند و ضعف هایی که احتمال دارد شمارا در گیر خلل نمایند اعلام نمایند . براساس این لحاظ خواهی متوجه خواهید شد که اکثری از ضعف ها و بضاعت و توان های شما به وسیله اشخاص مورد اعتماد شما تایید خواهند شد و برخی از آنان اینقدر با اهمیت و شایان توجه نبوده اند که از آنها یاد شود . به این ترتیب میتوانید جزئیات ظریف تری به لیست های توان ها و ضعف های خویش بیش تر نمایید . 


فی مابین این مقاله به شما توصیه می‌کنیم که در شرایطی که استرس در دفتر شمارا آزار میدهد مقاله کم کردن استرس فارغ از جدا شدن از میز عمل را از دست ندهید . 
سومی قدم آشنایی بضاعت ها و ضعف ها : آزمایش شخصیتی از خویش بگیرید 

علاوه بر تفکر کردن در زمینه ی خودتان و نظرخواهی و پرسش از سایر افراد , روش های دیگری هم برای آشنایی خویش و گردآوری داده ها در خصوص ضعف ها و بضاعت های فردی موجود هست . یکی این‌راه های عالی و کاربردی آزمایش های شخصیتی میباشند . این آزمایش ها به شما امداد می نمایند تا ضعف ها و بضاعت های خویش را خوبتر بشناسید . به دنبال یک سری مورد از شایسته ترین و معتبرترین آزمایش های شخصیتی را به شما معرفی میکنیم . دنبال کردن و انجام دادن آن‌ها البته به عهده خودتان است . آزمایش شخصیتی MBTI 

این آزمایش شخصیتی که استاندارد طلایی برای سطح ها شرکتی را دارد , از 4 آنگاه گوناگون شخصیت شما‌را مورد سنجش قرار میدهد . این 4 مورد دربرگیرنده انرژی شخصیتی , ( داخل گرا و یا این که برون گرا بودن ) اقتدار تصمیم گیری , بینش به دنیای بیرونی و گیرایی و فهم داده ها می‌باشد . 

ص 

تست شخصیتی DISC 

آزمایش شخصیتی دارای اعتبار دیگری که به شما توصیه میکنیم و در سطح های استانداردهای سازمانی قراردارد آزمایش DISC است . این آزمایش درباره‌ی طرز رابطه با بقیه افراد و عشق و علاقه مندی ها قادر است سنجش هایی را انجام دهد . 
آزمایش شخصیتی StrengthsFinder 2 . 0 

این آزمایش 5 مورد از مهم ترین مهارت های شمارا به دست می‌آورد و یکی شایسته ترین آزمایش ها برای تشخیص بضاعت و توان های یگانه و پرارزش شماست . 
آزمایش شخصیتی How to Fascinate 

این آزمایش پس از پرسش 28 سوال شما‌را در یکی‌از جور های شخصیتی قرار میدهد . چیزی که‌این آزمایش را از سایر آزمایش ها متمایز می نماید بینش آن نسبت به حاصل آزمایش در زمینه‌ی شماست . این‌که چه چیزی شما‌را از سایر متمایز می نماید و چطور میتوانید با این توان و اقتدار مخصوص خویش با دیگر افراد رابطه برقرار فرمایید . 
نهایی قدم برای آشنایی توان ها و ضعف ها : تجربه های نو 

یکی‌از مشکلاتی که در آشنایی ضعف ها و بضاعت و توان ها احتمال دارد برای هر کسی وجود داشته باشد کمبود تجربه است . احتمالا لیست خویش را نگاه نمایید و با دیدن برخی از مورد ها با خویش بگویید که بلد نیستم یا این که تجربه نکرده ام . برای یاد به چنگ آوردن و رویش می بایست خودمان را برای انجام امور و تجربیات تازه هل بدهیم . در صورتیکه قرار باشد از آزمون کردن تجربیات نو دوری کنید پاسخ آزمایش شخصیتی شما برای راه‌اندازی یک کسب و عمل تازه تماما منفی است . ولی در شرایطی که عشق و علاقه دارید تجربیات تازه کسب فرمائید تا ضعف ها و توان های خویش را بسنجید , به‌دنبال یک‌سری فعالیت تجربی را که خوبتر است آنان را آزمون نمایید برای شما آورده ایم . ممکن است برایتان جذاب باشد البته آزمون کردن این تجربیات می‌تواند منظره شمارا از خودتان بهبود ببخشد . 

تجربیات خلاقانه 

نگارگری : خوب تر است یه خرده ابزار معمولی برای نگارگری تنظیم فرمایید و با تماشای یک‌سری ویدیوی آموزشی در یوتیوب آغاز به کسب تجربه فرمائید . 
تجربیات فنی 

راه‌اندازی یک سایت : خدمت های متعددی برای فعال سازی تارنما وجود دارا هستند و با یکسری یادگرفتن بی آلایش در وب می‌توانید به راحتی آن را انجام دهید . 
تجربیات مالی 

سپرده گذاری : امروزه قابلیت و امکان سپرده گذاری با مبالغ زیاد کم هم موجود هست . راجع‌به روش های آن تحقیق فرمایید و آن را عملی نمائید . 
تجربیات تجاری 

عصر های آموزشی کاربردی مجانی و غیر بدون‌پول متعددی وجود دارا هستند که به‌این خواسته می‌توانید از آن‌ها به کار گیری فرمائید . شاید در اکثری از این مهارت ها فراوان پرسرعت متوجه گردید که استعدادی درباره ی آن ندارید . سوالاتی موجود است که با پرسیدن آن‌ها از خودتان می‌توانید پیشین از انجام هر تجربه از قابلیت ضعف یا این که بضاعت خویش در آن قضیه آگاه گردید . این سوال ها عبارتند از : 


آیا از این تجربه لذت می برم؟ 

چه چیزی درخصوص آن برای اینجانب دیدنی است؟ 

چه چیزی درباره‌ی ان برای اینجانب جالب نیست؟ 

به نظرم سهل و آسان است یا این که طاقت فرسا است؟ 

چک لیست تهیه و تنظیم شده از توان ها و ضعف ها 

در غایت می‌توانید با بررسی این لیست متوجه این قضیه گردید که به کدام یک از مواقعی که در لیست موجود است دقت بیشتری دارید . از این لیست می‌توانید فیض بگیرید که در چه مواقعی درحال حاضر سخن های متعددی برای بیان کردن دارید , در کدام زمینه می بایست پرورش و یادگیری بیشتری داشته باشید تا بتوانید توان های بیشتری در آن کسب نمائید و در چه مواقعی احتمال کمتری موجود است تا برنده باشید . ولی چه به کار گیری ای از بخش ضعف ها در لیست خویش می برید؟ این لیست به شما گوشزد می نماید که برای موفقیت می بایست

 در چه مواردی از ضعف های خود قدرت بیشتری کسب کنید و در چه مواردی نیازی نیست که اقدامی انجام دهید و بر کدام یک از ضعف های خود نمی توانید غلبه پیدا کنید.

/ 0 نظر / 107 بازدید